Húsvét és Passió Rácalmáson

2015.03.11 14:49

Húsvét és passió-játék Rácalmáson 

 

A húsvét napjainkban a keresztények legfontosabb ünnepe, hivatalos állami ünnep, a magyarság kultúrájának, hagyományának élő része több mint ezer éve. De miről is emlékezünk meg Húsvétkor? Semmiképpen nem a nyusziról (csirkéről, bárányról, főt sonkáról).

Húsvét vasárnapja a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni első vasárnap.

Húsvét az azt megelőző időszak, Jézus sivatagi böjtjének emlékére tartott negyvennapos nagyböjt lezárulását jelzi. A katolikus kereszténységben böjtnek nevezett, valójában „húshagyó” táplálkozási időszak után ezen a napon szabad először húst enni.

 Hamvazószerdával mi, katolikusok is negyvennapos böjti időszakba kezdünk, mert hitünk legnagyobb eseményére, központi titkának megünneplésére készülünk: Jézus Krisztus kínszenvedésének, megváltó kereszthalálának és dicsőséges feltámadásának a méltó megünneplésére.

Az előkészület második fontos alapeleme az alamizsnálkodás. Az alamizsna szónak eredeti értelmében a kolduláshoz semmi köze nincs. Az alamizsnálkodás tulajdonképpen a felebaráti szeretet gyakorlását jelenti, azt, hogy embertársammal valami jót teszek, nem csak magamra gondolok. Az alamizsnálkodás a szeretetnek tettekben való kifejeződéseA  nagyböjt idején nem elég valami jóról lemondanunk, konkrét jócselekedeteket kell véghezvinnünk, segítenünk kell a rászorulókat. Mert ha valakivel jót teszünk –  akár a legkisebbek közül –, azt magával Jézussal tesszük az utolsó ítélettel kapcsolatos elbeszélése alapján. Minden rászorulóban Jézust kell meglátni, aki értünk szegénnyé lett, aki otthagyta a mennyország boldogságát, hogy a mi emberi életünk küzdelmeiben is osztozzék velünk.

A vallásos élet harmadik legfontosabb tette az imádság. Az imádság nem szavak, imaszövegek puszta elmondásából áll, nemcsak mi beszélünk hozzá, hanem Ő is hozzánk. Ezt azonban meg kell hallani a lélek csendjében, hallgatni kell jobbik énünkre, a jó dolgokat meg kell cselekednünk önzetlenül, szeretettel!

Virágvasárnap a nagyhét kezdete, ezen a napon vonult be Jézus Jeruzsálembe. Nagycsütörtök az utolsó vacsora emléknapja. Nagypénteken emlékezünk meg Jézus Krisztus kereszthaláláról.                  A húsvétvasárnap Jézus feltámadásának ünnepe.  A húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul. A passió Krisztus szenvedésének történetét beszéli el (latin passio = szenvedés), evangéliumi szöveggel.

A betlehemezések és az elmúlt két év előadásainak sikerén és pozitív visszhangján felbuzdulva elhatároztuk, hogy 2015-ben ismét elhozzuk az ünnep hangulatát, és megismertetjük történéseit a Rácalmásaikkal és minden érdeklődővel. 50-60 önkéntes barátunk készül lelkesen a próbákon szöveggel, énekkel, tánccal. Miről szól még a passió? Nekünk itt Rácalmáson a szeretetről, az összefogásról, a jó közösségről, amely felkarol minden pozitív ötletet, kezdeményezést. Az előadás civil kezdeményezésre és segítséggel jön létre, melyet az önkormányzatunk is támogat, de várunk további adományokat is. Az esemény az idén is ingyen tekinthető meg!